Ceremonia picia herbaty i związana z nią etykieta. - CIABA | JAPOŃSKA ZIELONA HERBATA

Ceremonia picia herbaty i związana z nią etykieta.

Wstęp
Pawilon herbaciany to szczególne miejsce, w którym można doświadczyć dawnej etykiety herbacianej. Zachowały się do dziś różne zasady, które powinno się przestrzegać w pawilonie. Sam sposób trzymania miski, jak i pierwszy łyk ma ogromne znaczenie w całym ceremoniale herbacianym.
Krok po kroku opiszemy dla Państwa, na co zwrócić uwagę i opiszemy podstawową etykietę związaną z piciem herbaty.

Wejście do pawilonu.
Po wejściu do pawilonu możemy zobaczyć skromny, ale czarujący w swojej prostocie wystrój. W zależności od pory roku są dobierane cięte kwiaty, trawy ozdobne, gałęzie, skały, mchy, dzbany, talerze itd. Ta aranżacja, która nie znosi przepychu to tak zwana Ikebana. Niekiedy do wystroju wnętrza posłuży drzewko bonsai, a na ścianie można często zauważyć również zawieszony obraz. Dobrym zwyczajem jest zwrócenie uwagi na poszczególne rzeczy. Wokół powinna panować cisza i spokój.
Te doznania wizualne mają na celu wprowadzić nas w świat pawilonu i polepszyć tym samym doznania tak prostej czynności, jakim jest picie herbaty.

Krótko o historii
Warto wspomnieć, że herbata matcha pochodzi oryginalnie z Chin. Chińczycy rozkoszowali się jej smakiem za czasów pokoju i dobrobytu. Do Japonii sprowadzoną ją jakieś 800 lat temu. Dzięki temu, iż Japończycy nie zaniechali parzenia tej herbaty w Japonii, zachowała się do dziś.

Picie herbaty
W trakcie parzenia wyciszamy się. Powinno się zwrócić uwagę na to co nas otacza tu i teraz.
Gdy podadzą nam herbatę matcha, ważną rzeczą jest zwrócić uwagę na ceramikę. Koło Chawan (miski matcha) często jest podawany Wahashi, czyli słodka przekąska, która idealnie łączy się w smaku z tą herbatą. Sezonowość w kulturze Japońskiej ma ogromne znaczenie, dlatego smak i kształt Wagashi jest dopasowany do pory roku.
W końcu bierzemy miskę prawą dłonią i lokujemy ją na lewej. Następnie prawą dłoń umieszczamy z boku miski i obracamy Chawan dwukrotnie przed zrobieniem pierwszego łyku herbaty. Kultura obracania miski najprawdopodobniej bierze się stąd, iż kiedyś piło się z jednego Chawan.
Po podniesieniu miseczki nie należy kończyć matchy jednym haustem, lecz powinniśmy się delektować jej smakiem. Przełamując je na przemian z Wagashi.
Następnie po wykonaniu łyku herbaty powinniśmy przetrzeć miejsce, w którym piliśmy.
Wszystkie wykonywane ruchy mają duże znaczenie, aby jak najlepiej, w harmonii czerpać radość z tak prostej czynności, jakim jest picie herbaty. Tradycja dla Japończyków to niemal świętość, którą powinno się zachować i przekazywać kolejnemu pokoleniom.
Wraz z tym ceremoniałem picia herbaty można znaleźć harmonię, spokój oraz wypić wspaniałą wysokiej klasy japońską matchę.

Matcha dziś
W Japonii praktykuję się nadal starą tradycję jej spożywania, ale przybiera ona również inne formy. Jest podawana jako matcha latte, ice matcha, matcha frappuccino. Są z tej herbaty robione przeróżne smakołyki jak lody, cukierki, czekoladki i wiele, wiele innych. Obecnie herbata matcha jest znana i ceniona niemalże na całym świecie.
Choć ośmielę się stwierdzić, iż doznania w pawilonie herbacianym przyćmiewają wszystkie inne opcje spożywania matcha.
Może również i Państwo się skuszą na matchę z pawilonu herbacianego? Być może okażę się ten rodzaj najlepszym i zasmakują Państwo w tej matcha, którą pili już od dawna w krajach bliskiego wschodu.

Powrót do blogu