Tokoname

Japonia jest znana z różnego rodzaju wyrobów, każdy rejon specjalizuję się w danej dziedzinie. Miejscowość Tokoname nie jest tu wyjątkiem.

Ceramika, koty i kominy

Produkcja ceramiki pozostaje podstawą lokalnej gospodarki. Ale oprócz ceramiki jedną z głównych firm produkcyjnych jest tu firma INAX.
Ze względu na długą linię brzegową, rybołówstwo również odgrywa ważną rolę w lokalnej gospodarce Tokoname.

Wcześniej działało w Tokoname około 60 pieców do wypalania ceramiki. Większość została zbudowana w erze Meiji (XIX-XXw.) Kominy stały się ikoną miasta.

Po II Wojnie Światowej wiele z nich zostało zamkniętych i rozebranych. Głównym powodem była modernizacja. Również w tym czasie wypalanie pieców zostało uregulowane przez władze w celu ochrony jakości powietrza, co również przyczyniło się do owych zmian.

Szczególną uwagę przykuwa Piec Tōei (陶栄窯). Jest to piec "wspinaczkowy" (nobori-gama), który został zbudowany w 887 roku i był używany do 1974 roku. Jest to największy piec tego rodzaju istniejący
w Japonii do dziś. Posiada osiem komór do wypalania o nachyleniu 17° i dziesięć kominów o różnej wysokości. Rozmach budowli robi wrażenie. W 1982 r. został uznany przez rząd za ważne dobro kultury zachowane w Tokoname.

Warto też wiedzieć, że ta ceramiczna miejscowość gromadzi najzdolniejszych rzemieślników japońskich. Dzięki nim ceramika Tokoname wyróżnia się znacząco precyzją i szlachetnością wykonania. Powstają tam między innymi słoiki ceramiczne (np. na kiszonki), rury ceramiczne, dachówki, koty manekineko (koty przynoszące szczęście), kubki, kubeczki, talerze itd. Ale ikoną tego miejsca były i są czajniczki Kyusu.
Te japońskie czajniczki są wyjątkowe, albowiem mają nietypowy kształt. Są zazwyczaj małe wielkościowo, z rączką na boku, z pokrywką dopasowaną idealnie do całości i charakterystycznym dzióbkiem ściętym pod takim kątem, który ułatwia nalewanie herbaty.
Herbata z takiego Kyusu z Tokoname ponoć ma jedyny i niepowtarzalny smak i aromat. Co stanowi przełomową wartość dla smakoszy zielonej herbaty.

Tokoname również zawitało na ekranach kin. "A Whisker Away" 「泣きたい私は猫をかぶる」jest to film animowany z elementami fantasy z 2020 roku, wyprodukowany przez Studio Colorido, Toho Animation i Twin Engine. Główna bohaterka Miyo Sasaki mieszka właśnie w miejscowości Tokoname, gdzie odbywa się cała akcja filmu. Cała sceneria i akcja anime pięknie oddaje klimat miejscowości.