Pochodzenie Fukamushi Sencha

Miasto Kakegawa w prefekturze Shizuoka jest znane jako jedeno z najlepszych miejsc produkujących herbaty w Japonii. Produkuje wysokiej jakości zieloną herbatę, głównie herbatę Sencha. W tym artykule przedstawimy szczegóły dotyczące tej herbaty.

Historia herbaty Kakegawa

Uprawa herbaty w mieście Kakegawa rozpoczęła się już ponad 400 lat temu. Mnisi buddyjscy przywieźli nasiona herbaty z Kioto i zasadzili je w Yoshioka-hara podczas renowacji świątyni Eiju-ji w wiosce Wadaoka (obecnie część miasta Kakegawa) dokładnie w 1572 roku.

W 1600 roku Yamanouchi Kazutoyo, władca zamku Kakegawa, podał herbatę Tokugawie Ieyasu na przełęczy Sayo-no-Nakayama. W Kakegawa i jej okolicach panował silny duch pracowitości. Dla tego każda wioska podjęła inicjatywę rozwoju pól herbacianych i zbiorników wodnych dla roślin.

Od okresu Edo do okresu Meiji, płaskowyż Makinohara został zagospodarowany jako pole herbaciane, przez co wielkość produkcji wzrosła. Co więcej uprawa szła na tyle dobrze, że w rezultacie była ona eksportowana do krajów zamorskich!

Szczególnym czasem dla herbaty Sencha jest rok 1975, albowiem wprowadzono w owym czasie metodę głębokiego parowania. Dzięki temu smak herbaty zmienił się na dobre. Z upływem lat Japończycy nadal udoskonalali metodę przetwarzania herbaty, by zachować jej najlepszy smak, aromat i jakość.

Więcej o herbacie Sencha

Herbata Sencha jest wytwarzana metodą zwaną Mushi, czyli z języka japońskiego "parowanie". Liście herbaty są gotowane na parze przez ok. min lub dłużej. Dzięki temu napar z tych liści będzie z wyrazistszym smakiem i uzyska kolor zielony (im dłuższe parowanie tym kolor zielony będzie głębszy i powstanie charakterystyczna zawiesina w czarce).
Dzięki temu zielona herbata zachowuje również wiele składników odżywczych, takich jak katechiny, polifenole, czy też witamina C.

Ważne jest aby zwrócić uwagę na temperaturę wody, którą zalewamy naszą zieloną herbatę oraz na czas parzenia. Nie powinno się zalewać wrzątkiem, bo zniszczymy to co jest dobre w herbacie. Czas również odgrywa ważną rolę, im dłużej będziemy parzyć naszą herbatę tym więcej gorzkich nut wydobędzie się do naparu. Dlatego zaleca się korzystać z sit, lub dzbanków (kyusu), by przerwać parzenie herbaty w odpowiednim momencie.

Kakegawa to atrakcyjne miasto. W którym można cieszyć się przepięknymi widokami gór i pól herbacianych. Jest to idealne miejsce dla miłośników herbaty.
Zachęcamy do spróbowania historycznej herbaty Kakegawa.