Co podać z herbatą? - CIABA | JAPOŃSKA ZIELONA HERBATA

Co podać z herbatą?

Dużo się mówi ostatnio o japońskich zielonych herbatach takich jak Matcha i Sencha. Z czym je najlepiej łączyć, aby cieszyć się ich smakiem?
W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć Państwu, między innymi co dokładnie podają w Pawilonach Herbacianych w Japonii.

Wraz z podaniem herbaty, często serwowane są tradycyjne japońskie słodycze Wagashi.
Ogólnie słodycze japońskie były robione już od ponad dwóch tysięcy lat, ale byłe one proste i szybkie do przyrządzenia.
Wagashi ewoluowało w okresie Edo, (XVII wiek) stało się wyrafinowane pod względem wyśmienitego smaku, ale także pod względem kunsztu ich wytwórców. W konsekwencji powstały słodycze bardzo podobne do tych, które mają obecnie w Japonii.
Wymiana między Japonią a światem zewnętrznym rozkwitła w okresie Meiji (początek w 1869 roku). Wraz z pojawieniem się w Japonii nowoczesnych pieców i innych urządzeń, zaczęły powstawać nowe Wagashi. W ten sposób powstały Wagashi, które możemy napotkać w Kraju Kwitnącej Wiśni do dziś.

Wydarzenia sezonowe odgrywają ważną rolę w codziennym życiu i kulturze Japończyków. W każdym miesiącu ma miejsce jakieś wydarzenie, które wyznacza daną porę roku. Przykładem może być święto Nowego Roku (Oshogatsu) w styczniu, ostatni dzień zimy w tradycyjnym kalendarzu (Setsubun) w lutym, Festiwal Lalek (Hinamatsuri) w marcu i Dzień Dziecka (Kodomo-no-Hi) w maju.
Wagashi są istotną częścią tych wydarzeń. Na przykład, Hishimochi i Hinaarare są spożywane podczas Festiwalu Lalek w marcu, a Kashiwamochi i Chimaki są jedzone w maju w Dzień Dziecka. Stąd kolejną ważną cechą Wagashi jest to, że rodzaje, które są wykonywane, zmieniają się wraz z każdym wydarzeniem.

Wagashi mają niską zawartość cukru, co sprawia, iż są zdrowszą alternatywą od obecnie, powszechnie dostępnych słodyczy. Wahashi mogą zawierać suszone owoce, orzechy, sezam, zieloną herbatę, yuzu, mochi, anko, kwiaty wiśni, cukier itp. Są idealną przekąską dla wegan, gdyż w ich składzie nie znajdziemy mleka, ani żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Wagashi ma przeróżne formy i w zależności, z czego jest ta słodycz zrobiona, wpływa to na jej termin ważności. Jeżeli byliby Państwo zainteresowanym kupnem ich na pamiątkę, należy zwrócić szczególną uwagę na ich datę ważności, aby po powrocie do kraju nie przywieść przeterminowanych już słodyczy.

Dobrze komponujące się słodycze z herbatą matcha to wasanbon i anmitsu. Wasanbon to swojego rodzaju słodycze pudrowe, które dobrze komponuje się z goryczą matchy. Anmitsu to japoński wyrób cukierniczy wykonany z anko, mąki z białej fasoli, lodu i syropu. Ten deser w połączeniu z herbatą matcha tworzy idealną równowagę pomiędzy Umami herbaty a słodkim smakiem anmitsu.

Z herbatą Sencha również podawane są przeróżne Wagashi. Do spróbowania polecamy Wagashi zawierające Mochi, czyli np. Dango, Sakura Mochi, Kusa Mochi itd.

Zarówno zielona herbata, jak i wagashi mają bogatą historię i należą do unikalnej japońskiej kultury. Są nieodłączną rzeczami podawanymi w ceremonii herbacianej. Mamy nadzieję, że będą mieli Państwo możliwość połączyć swoje ulubione wagashi ze swoją ulubioną zieloną herbatą.

Back to blog