Jak wybrać odpowiedni Chasen

Istnieją różne rodzaje Chasen'ów do przyrządzenia herbaty matcha. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy kupowaniu odpowiedniego oprzyrządowania?

Rodzaje i wybór Chasen'u

  1. Wybór według formy: liczba zalecanych końcówek (dolna część Chasen'u) zależy od tego, czy przygotowujesz rzadką, czy gęstą matcha, a także od tego, czy jesteś początkującym, czy ekspertem. Dla początkujących zalecamy Chasen z 80 lub 100 końcówkami. Ten Chasen nadaje się do łatwego rozprowadzenia proszku matcha oraz do powstania charakterystycznej pianki z góry herbaty. Chasen ze 120 miotełką nadaje się do mieszania gęstej herbaty i jest odpowiedni dla bardziej zaawansowanych osób.
  2. Wybór według szkoły: Istnieją różne szkoły ceremonii parzenia herbaty, a używane w nich Chasen'y herbaciane różnią się od siebie. Poniżej znajduje się lista rodzajów Chasen'ów do herbaty, które należą do poszczególnych szkół. Omotesenke: bambus brązowy, Urasenke: jasny/biały bambus lub Mushanokoji Senke: czarny bambus.
  3. Wybór w zależności od zastosowania: oprócz tego, czy przygotowujesz rzadką herbatę, czy robisz gęstszą herbatę, idealna trzepaczka do herbaty na pierwszą ceremonię parzenia herbaty powinna być wykonana z ao-dake (zielonego bambusa). Ten wysokiej jakości Chasen do herbaty używany jest w Japonii do Hatsugama (obrządek w okresie noworocznym).
  4. Wybór według materiału: Bambusowe Chasen'y są powszechnie używane, ale ostatnio nowością na japońskim rynku jest Chasen wykonany z polipropylenu. Z uwagi na trudność w utrzymaniu bambusowego Chasenu w odpowiedniej formie, powstała jego nowa wersja polipropylenowa. Zaletą tego Chasen'u jest trudność w odkształcaniu się miotełki, nie pochłania smaków i zapachów. Co więcej, można myć przy użyciu detergentów, a nawet w zmywarce.

Jak dbać o Chasen bambusowy

  • Przed użyciem: Miotełkę Chasen należy namoczyć w wodzie. Zmiękczy to końcówkę, co przyczyni się do jej elastyczności i tym samym ułatwi przygotowanie herbaty matcha.
  • Po użyciu: po wypiciu herbaty matcha umyj Chasen w letniej wodzie i porządnie wysusz. Nie należy używać detergentów, ani żadnych szorstkich szczoteczek do szorowania, które mogłyby uszkodzić bambus. Warto również zwrócić uwagę na to, iż bambusowe Chasen'y mają tendencję do łatwego odkształcania się, dlatego najlepiej suszyć je na odpowiednim stojaku. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się dłużej naszym Chasen'em.

Wybierając odpowiedni Chasen, możesz usprawnić przygotowywanie ulubionej wersji herbaty matcha w domu.

Czarny Chasen polipropylenowy, który można rozłożyć i w pełni umyć (nawet w zmywarce), nie tylko będzie sterylny, ale również będzie służył zdecydowanie dłużej niż jego bambusowa wersja.
Co więcej będzie idealną opcją do ćwiczeń dla dzieci oraz osób początkujących.
W tym zestawie czarnego Chasenu jest również stojak do prostowania oraz suszenia Chasenu.

Kluczową kwestią jest to, że ten Chasen nie pochłania zapachów, smaków. Dzięki temu atutowi można bez obaw łączyć ulubioną matcha z sokami, mlekiem, piwem oraz innymi ulubionymi produktami.

1 of 3