O Matcha - CIABA | JAPOŃSKA ZIELONA HERBATA

O Matcha

Matcha to rodzaj zielonej herbaty, który ma długą historię. Pierwotnie ta herbata pochodzi z Chin. Ale z upływem czasu została praktycznie całkowicie wyparta przez inne rodzaje herbaty na terytorium Chin. Na szczęście koło 800 lat temu herbata Matcha dotarła do Kraju Kwitnącej Wiśni. Gdzie zadomowiła się już na dobre. Pierwotnie pili ją praktykujący Zen buddyści, aby tym samym poprawić swoją koncentrację. Rozkoszowano się jej smakiem i aromatem również w pawilonach herbacianych. Z biegiem czasu inne rodzaje herbaty były konsumowane bardziej aniżeli Matcha, ale na szczęście ta sproszkowana zielona herbata przetrwała do dziś. Obecnie nie tylko jest rozpropagowana po pawilonach herbacianych, ale dociera również do różnego rodzaju sieciówek, sklepów handlowych, Matcha jest dosłownie wszędzie. Tworzy się z Matcha różne słodkości, desery, napoje, sosy, lody itp. przysmaki. Można ją zarówno spożywać na słodko, jak i w słonej wersji.

Czym różni się Matcha od innych rodzai zielonej herbaty?
Uprawa herbaty przeznaczonej do przyszłego proszku Matcha jest hodowana przy małym naświetleniu słonecznym. Są rozkładane specjalne maty, które utrudniają przedostawanie się dużej ilości promieni słonecznych na uprawę herbaty. Dzięki takiemu zabiegowi herbata Matcha kształtuje swój głęboki, charakterystyczny smak Umami.

Pośród innych herbat Matcha charakteryzuje się tym, iż całe liście zielonej herbaty są odpowiednio przetworzone i zmielone na drobny proszek.
Forma przyrządzania herbaty Matcha również odbiega od dobrze nam znanej zielonej herbaty. Pierwszą różnicą jest temp. Powinno zaparzać się Matcha w niższych temp. (70/80C). Następnie przy pomocy spieniacza, chasen lub innego przyrządu spieniamy herbatę do momentu uzyskania jednolitej masy z charakterystyczną pianką z góry.

Oprócz nieprzeciętnych walorów smakowych Matcha zawiera składniki odżywcze. Można tutaj wymienić witaminę C, wapń, żelazo i błonnik pokarmowy. Ma także właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu jest korzystna dla urody i zdrowia. Może Matcha nas dobrze pobudzić, bo zawiera dużą dawkę teiny i kofeiny, dlatego też nie zaleca się jej pić w godzinach wieczornych.

Matcha jest jedną z wyjątkowych japońskich herbat. Aby poznać jej wyjątkowy smak i aromat, polecamy spróbować choć raz herbaty Matcha!
Powrót do blogu