Zbiory w Japonii przypadają w maju. Dokładnie licząc 88 dni po pierwszym dniu wiosny. Jest to szczególny okres na plantacji. Nowy przyrost herbaty jest zbierany ręcznie, po mimo, iż w dzisiejszych czasach zbiera się herbatę maszynami.

Przyrost herbaty

Herbata w okresie zimowym przechodzi w stan hibernacji (odpoczynku). Wraz z nadejściem wiosny roślina skumulowane sole mineralne i inne niezbędne rzeczy transportuje z korzeni do świeżego pędu. Dzięki temu pęd rośnie stosunkowo szybko i w krótkim czasie powinny się pojawić pierwsze młode liście herbaty.

Shincha

Czyli "Nowa herbata", jest zbierana w pierwszych zbiorach w roku. Liście w tym czasie są żywo zielone, a herbata jest ceniona ze względu na swoje walory smakowe, jak i wartość odżywczą. Co więcej ilość herbaty jest ograniczona, dlatego jej wartość jest wyższa od pozostałych herbat w roku. Z świeżo zebranych liści oprócz herbaty robi się również tempurę.

Ocieplenie klimatu

W samej Japonii odnotowuje się coraz to wyższą temperaturę w ciągu roku. Co również wpływa na herbatę. W tym roku zbiory zaczęły się już w połowie kwietnia. Czyli mniej więcej dwa tygodnie wcześniej, aniżeli kiedyś to miało miejsce!

Technika zbierania herbaty

Powinno się zbierać nowy przyrost herbaty, można go łatwo rozpoznać po kolorze i giętkości łodygi. Rolnicy starają się zbierać herbatę gdy pojawią się trzy młode listki herbaty. Dzięki temu herbata zachowa swój niezmiennie dobry smak i aromat.

Shizuoka

Ta prefektura jest ulokowana w samym centrum Japonii. Zimą nie schodzi tu temperatura poniżej zera, co ma wpływ na tutejszą roślinność. Na dużej przestrzeni znajdują się górzyste tereny, gdzie rolnicy uprawiają herbatę. Shizuoka to przodujące miejsce jeżeli chodzi o produkcję wysokiej klasy herbaty. Mówi się, iż dzięki lokalizacji herbata tu rośnie lepiej aniżeli na płaskiej przestrzeni w innych częściach kraju.

Mieszkańcy Shizuoka

Trzeba zaznaczyć również, iż zielona herbata jest w tej prefekturze ogólnie dostępna. Począwszy od szkół, hoteli, restauracji, sklepach, muzeach, szpitalach, spotyka się zieloną herbatę dosłownie na każdym kroku.
Mieszkańcy Shizuoka piją zatem zieloną herbatę praktycznie codziennie. Co wpływa znacząco na ich stan zdrowia. I dlatego na skalę całego kraju mogą się pochwalić, wysoką odpornością organizmu. Szpitale mają tutaj mniej pacjentów porównując z innymi miejscami w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Zapraszamy do zakupu zielonej herbaty z prefektury Shizuoka firmy Ciaba.

1 z 3