Co to jest Gyokuro?

Gyokuro uważana jest za jeden z najbardziej luksusowych rodzajów japońskiej herbaty.

Gyokuro

Spośród wielu rodzajów japońskiej herbaty Gyokuro produkowana jest w niewielkich ilościach i uznawana jest za towar luksusowy.

Metoda uprawy

Porównując z innymi zielonymi herbatami Gyokuro jest najpardziej czasochłonna w produkcji (na równi z Matcha).

Produkcja Gyokuro wymaga specjalnych metod uprawy, różniących się od zwykłej zielonej herbaty. Gdy pojawią się pierwsze liście herbaty, herbatę zacienia się (np. matami, słomianymi stelażami), przez około trzy tygodnie. Pozwala to liściom herbaty rosnąć przy niewielkiej ekspozycji na światło słoneczne. Wypadkową takiego działania jest zwiększenie teaniny, która jest składnikiem smaku. Zmniejsza się również ilość katechin, które są składnikiem gorzkiego smaku (działają pozytywnie na naszą odporność).

Główną różnicą pomiędzy Kabusecha i Gyokuro jest czas zacieniania. Gyokuro to 3 tygodnie. Natomiast Kabusecha ma krótszy okres zacieniania, bo około 1 do 2 tygodni.

Charakterystyka Gyokuro

Gyokuro, uprawiane ostrożnie pod osłonami, charakteryzuje się bogatym, mocnym smakiem.Z drugiej strony nie odczuwam dużej cierpkości i goryczki.Dzieje się tak dlatego, że jest bogata w aminokwasy, które są składnikami smakowymi herbaty.Wśród aminokwasów zawartych w herbacie szczególnie duży udział ma teanina.Teanina produkowana jest w korzeniach roślin herbacianych i transportowana do liści.Obecnie wiadomo, że pod wpływem światła słonecznego teanina ulega rozkładowi i ostatecznie przekształca się w katechinę, która jest składnikiem ściągającym i gorzkim smakiem.Co więc dzieje się z Gyokuro, które rośnie prawie bez światła słonecznego?Odpowiedź jest taka, że ​​teanina, składnik smaku, pozostaje w liściach herbaty, nie przekształcając się w katechinę.Mocny smak Gyokuro jest wynikiem czasochłonnego i czasochłonnego procesu uprawy pod osłonami.

Teanina działa relaksująco na układ nerwowy.

Podobnie jak matcha, gyokuro wytwarza się z młodych pąków, dzięki czemu ma wyższą zawartość kofeiny niż kawa.

Jak zaparzać Gyokuro?

Poprawne zaparzanie herbaty jest podstawą dobrego smaku. Gyokuro zalecamy zaparzać w niskiej temperaturze wody 50/60 ℃. Dzięki niskiej temperaturze aminokwasy nadające smak umami są ekstrahowane w wystarczającym stopniu, a katechiny i kofeina powodujące gorycz i cierpkość nie są ekstrahowane w tak dużym stopniu.
Na porcję dla jednej osoby zalecamy 5 g suszu herbaty na 90 ml wody, czas parzenia to 2,5 min.
Zachowanie odpowiedniej proporcji pomoże nam w uzyskaniu przepysznej Gyokuro.

Z początku przygotowanie herbaty Gyokuro może wydawać się skomplikowane, ale z praktyką staje się coraz łatwiejsze. Warto pamiętać, że jakość Gyokuro ma ogromne znaczenie. Im wyższa jakość, tym lepsze korzyści zdrowotne, dlatego warto wybierać produkty z górnej półki.
Zapraszamy do skosztowania naszej Gyokuro firmy Ciaba.